Ligtornspen | 4 ml
Wartner Ligtornspen | 4 ml er i restordre og vil blive sendt, så snart det er tilbage på lager.
- 4,6 stjerner på Trustpilot ★★★★★
- 23.000+ Anmeldelser
- Godkendt af e-mærket
- Dansk webshop, hurtig levering
Ofte købt sammen
Om produktet
Wartner Ligtornspen er en målrettet syrebehandling til ligtorne, der hjælper med at fjerne hård hud præcist. Produktet er klassificeret som medicinsk udstyr og indeholder en koncentreret TCA-gel (trikloreddikesyre).
Gelen fungerer som en kemisk peeling af den fortykkede hud. Syren arbejder sig ind i ligtornen og får huden til at skalle af, så ny og blød hud kan dannes nedefra.
- Præcis påføring med pen: Applikatoren gør det nemt at ramme plet. Pennen doserer nøjagtigt én dråbe ad gangen, så den kraftige syre kun rammer ligtornen og ikke den raske hud omkring.
- Hurtig virkning: Behandlingen opløser aktivt den hårde hud. Der ses ofte synlige resultater allerede inden for den første uge.
- Til voksne og børn: Syrebehandlingen kan anvendes af voksne og børn fra 4 år.
TCA-gelen i pennen er en stærkt ætsende syre. Det er derfor afgørende at undgå kontakt med den sunde hud omkring ligtornen. Produktet må ikke anvendes på irriteret hud eller kombineres med andre behandlinger mod ligtorne.
Hvis der opstår rødme, smerte eller irritation under brugen, skal området vaskes med rigeligt vand og sæbe. Gravide og ammende skal konsultere en læge før brug af pennen.
Anvendelse
Læs og følg altid oplysningerne på produktets etiket
Produktdetaljer
Har du spørgsmål til dette produkt?
Vores rådgivning hjælper dig videre.




