Lemsip Max All-in-One

Mod forkølelse og influenza

Lemsip Max All-in-One

Mod forkølelse og influenza

59,95 kr

16 Kapsler

På lager

Fragt 29kr
(2-4 hverdage)

59,95 kr

Beskrivelse

Lemsip Max All-in-One kapsler mod forkølelse og influenza er alt, hvad du behøver for at lindre symptomer på forkølelse og influenza. Lemsip Max All-in-One kapsler er en stærk kombination af aktive ingredienser, herunder paracetamol, phenylephrin og guaifensin. Lemsip Max All-in-One kapsler lindrer tilstoppet næse, hovedpine, ondt i halsen, hoste, feber og generel ømhed og smerter i kroppen. 

Du kan se flere produkter fra Lemsip her.

Instruktion

Sådan anvendes Lemsip Max All-in-One kapsler:

  • Voksne og børn over 16 år: Tag 2 tabletter hver 4. til 6. time. Du må ikke indtage mere end 8 kapsler over en 24 times periode.
  • Børn 12-15 år: 1 kapsel hver 4. til 6. time. Må ikke overstige 4 kapsler fordelt over 24 timer.
  • Dette produkt anbefales ikke til børn under 12 år.
  • Kapslerne skal synkes hele evt. med vand og må ikke tygges. 

Advarsel

Du bør være forsigtig før du tager Lemsip Max All-in-One Kapsler:

  • Du må ikke tage dette produkt sammen med andre produkter der indeholder paracetamol.
  • Produktet skal opbevares utilgængeligt for børn.
  • Hvis symptomerne fortsætter skal du kontakte din læge.
  • Du bør ikke anvende dette produkt hvis:
  • Du er allergisk over for nogen af indholdsstofferne
  • Du har en alvorlig hjertesygdom, højt blodtryk, overaktiv skjoldbruskkirtel eller har taget MAIO medicin indenfor de sidste 14 dage. 

Potentielle bivirkninger

Mulige bivirkninger ved indtagelser af  Lemsip Max All-in-One Kapsler:

  • Stigning i blodtrykket
  • Øget hjertefrekvens
  • Søvnbesvær (søvnløshed)
  • Rastløshed
  • Angst
  • Vandladningsbesvær
  • Hududslæt  

Aktive ingrediens

Lemsip Max All-in-One kapsler indeholder:

Paracetamol 500mg, Phenylephrin HCI 6.1mg, Guaifenesin 100mg

Produktinformation

Mængde 16 Kapsler
Producent Lemsip
Klassifikation Apoteksforbeholdt lægemiddel (P)
Produktnummer 32664
Pakning Engelsk eller flersproget
GTIN/EAN-13 5000158067110
Bemærk: Vi tager ikke lægemidler retur. Dette skyldes, at vi som apotek skal kunne garantere og dokumentere, at lægemidlerne har været opvaret korrekt, hvilket ikke er muligt for os når produktet har været ude af apoteket.

Anmeldelser (0)

Ofte købt sammen med

Andre så også på