Benylin Max

Mod influenza

Benylin Max

Mod influenza

16 Kapsler

På lager

Fragt 29kr
(2-4 hverdage)

Beskrivelse

Benylin Max mod influenza bidrager aktivt til at lindre symptomerne på forkølelse og influenza. Benylin Max giver en hurtig og effektiv lindring af din hovedpine, ømhed og smerter, feber, ondt i halsen og tilstoppet næse. Disse kapsler indeholder paracetamol for at lette smerter og høje temperaturer, phenylephrin fungerer som en decongestant og koffein der fungerer som en stimulans til at lette træthed. 

Du kan se flere produkter fra Benylin her.

Instruktion

Voksne, ældre og børn over 12 år: Tag to kapsler hver 4. time efter behov.

Du må ikke tage mere end 8 kapsler på en 24-timers periode.

Børn i alderen 6-12 år: Tag én kapsel hver 4. timer efter behov.

Du må ikke tage mere end 4 kapsler på en 24-timers periode.

Børn under 6 år: Anbefales ikke. 

Advarsel

Du må bruge denne medicin hvis:

  • Du har højt blodtryk.
  • Du har en alvorlig hjertesygdom.
  • Hvis du tidligere har haft bivirkninger ved indtagelse af dette produkt eller er allergisk over for nogen af ​​de ingredienser produktet indeholder.
  • Hvis du tager anden medicin der indeholder paracetamol.

Hvis du er i tvivl om noget, tale med din læge eller apotek. 

Potentielle bivirkninger

Medicinen kan have bivirkninger ligesom alle andre lægemidler, selvom disse ikke påvirker alle, og normalt er milde. Hvis du oplever bivirkninger eller er i tvivl om noget bør du konsultere din læge eller apotek. Herunder er angivet potentielle bivirkninger:

  • Allergiske reaktioner, herunder hududslæt (som kan være alvorlige og inkluderer blæredannelse eller afskalning af huden og kløe)
  • Nogle få personer har haft hallucinationer, men det er sjældent.
  • En stigning eller et fald i hjertefrekvens.
  • Forhøjet blodtryk.
  • Der har været sjældne rapporter om blodsygdomme selv om disse ikke nødvendigvis var forbundet med paracetamol.
  • Der har også været sjældne rapporter på lever eller nyreskade efter langvarig brug af paracetamol.
  • Svært ved vandladning.
  • Rastløshed.
  • Rysten eller angst.

Hvis du er i tvivl om noget, eller erfaring bivirkninger som ikke er nævnt her, så tal med din læge eller apotek. 

Aktive ingrediens

Paracetamol 500mg, Koffein 25mg og Phenylephrin 6.1mg som de aktive ingredienser.

Andre ingredienser: majsstivelse, croscarmellosenatrium, natriumlaurilsulfat, magnesiumstearat, talkum, gelatine, Quinolingult (E104), titandioxid (E171), Patent Blue V (E 131) og Erythrosin (E127).

Produktinformation

Mængde 16 Kapsler
Producent Benylin & Benylan
Produktnummer 1442
Pakning Engelsk eller flersproget
GTIN/EAN-13 5010123729981

Anmeldelser (0)

Anmeld
“Benylin Max ”

Din mening bliver værdsat

Ved at dele din oplevelse bidrager du til at gøre det lettere og mere gennemskueligt for alle andre, at købe det rette.
Du bør derfor tage udgangspunkt i om produktet levede op til dine forventninger.

Vi sikrer dig annonymitet

For at beskytte dit privatliv tillader vi ikke personhenførbare oplysninger i produktanmeldelser, og anbefaler at du anonymiser dit navn (eks. "Thomas P.").

Benylin Max
Send

Ofte købt sammen med

Andre så også på