Benylin Day & Night Max Strength

Mod forkølelse og influenza

Benylin Day & Night Max Strength

Mod forkølelse og influenza

16 Kapsler

På lager

Fragt 29kr
(2-4 hverdage)

39,95 kr

Beskrivelse

Benylin Day & Night Max Strength Kapsler mod influenza t lindrer symptomerne på forkølelse og influenza, herunder ømhed, smerter, hovedpine, tilstoppet næse, ondt i halsen og feber. Kapslerne indeholder phenylephrin, koffein og paracetamol for at lindre dine symptomer og hjælper dig med at undgå sløvhed og træthed, mens kapsler bidrage til at lindre forkølelse og influenza symptomer om natten, så du kan sove godt og kæmpe mod sygdommen. 

Du kan se flere produkter fra Benylin her.

Instruktion

Sluges hele med vand – Kapslerne skal ikke tygges.

Voksne og børn over 12 år skal tage 2 rød/gule kapsler. Disse kapsler skal indtages hver 4. til 6. time i løbet af dagen efterfulgt af 2 mørkeblå/lyseblå kapsler ved sengetid.

(Rød/gule kapsler er til om dagen og de mørkeblå/lyseblå er til om natten)

Du må ikke tage mere end 8 kapsler på 24 timer. 

Advarsel

Du bedes venligst læse nedenstående før du bruger denne medicin hvis:

  • Anbefales ikke til børn under 12 år.
  • Overskrid ikke den angivne dosis.
  • Du må ikke tage mere end den anførte dosis.
  • Hvis du er gravid eller ammer skal du spørge Deres læge eller apotek til råds, før du tager denne medicin.
  • Tag ikke denne medicin, hvis du tidligere har haft bivirkninger eller er allergisk over for nogen af de aktive ingredienser i produktet.
  • Læs altid indlægssedlen omhyggeligt inden brug. 

Hvis du er i tvivl om noget bør du tale med din læge eller apotek. 

Potentielle bivirkninger

Medicinen kan have bivirkninger ligesom alle andre lægemidler, selvom disse ikke påvirker alle, og normalt er milde. Hvis du oplever bivirkninger eller er i tvivl om noget bør du konsultere din læge eller apotek. 

Aktive ingrediens

Dag kapsler: Paracetamol 500mg, koffein 25mg og phenylephrinhydrochlorid 6.1mg per kapsel.

Nat kapsler: Paracetamol 500mg og phenylephrinhydrochlorid 6.1mg per kapsel.

Produktinformation

Mængde 16 Kapsler
Producent Benylin & Benylan
Produktnummer 1458
Pakning Engelsk eller flersproget
GTIN/EAN-13 3574660423457

Anmeldelser (0)

Anmeld
“Benylin Day & Night Max Strength ”

Din mening bliver værdsat

Ved at dele din oplevelse bidrager du til at gøre det lettere og mere gennemskueligt for alle andre, at købe det rette.
Du bør derfor tage udgangspunkt i om produktet levede op til dine forventninger.

Vi sikrer dig annonymitet

For at beskytte dit privatliv tillader vi ikke personhenførbare oplysninger i produktanmeldelser, og anbefaler at du anonymiser dit navn (eks. "Thomas P.").

Benylin Day & Night Max Strength
Send

Ofte købt sammen med

Andre så også på