Beechams Plus

Mod influenza

Beechams Plus

Mod influenza

24 Tabletter

På lager

Fragt 29kr
(2-4 hverdage)

49,95 kr

Beskrivelse

Beechams Plus kapsler mod influenza er det mest effektive produkt fra Beechams til at lindre forkølelse og influenza. Beechams Plus giver en kraftfuld og effektiv lindring af symptomer på forkølelser og influenza, så din krop kan  bliver rask igen. Beechams Plus indeholder paracetamol, koffein og fenylefrin, der tilsammen virker ved at give en effektiv lindring af ondt i halsen, tilstoppet næse, ømhed og smerter, hovedpine og feber uden samtidig at gøre dig døsig. Denne pakke indeholder 24 kapsler og er egnet til brug af voksne og børn over 6 år. 

Du kan se flere produkter fra Beechams her.

Produktbeskrivelse

Beechams Plus kapsler mod influenza er det mest effektive produkt fra Beechams til at lindre forkølelse og influenza. Beechams Plus giver en kraftfuld og effektiv lindring af symptomer på forkølelser og influenza, så din krop kan  bliver rask igen. Beechams Plus indeholder paracetamol, koffein og fenylefrin, der tilsammen virker ved at give en effektiv lindring af ondt i halsen, tilstoppet næse, ømhed og smerter, hovedpine og feber uden samtidig at gøre dig døsig. Denne pakke indeholder 24 kapsler og er egnet til brug af voksne og børn over 6 år.

Instruktion

Sådan tages Beechams Plus kapsler:

  • Voksne og børn i alderen 12 år og derover: Tag 2 kapsler med 4- 6 times mellemrum efter behov. Du må ikke tage mere end 8 kapsler på 24 timer.
  • Må ikke gives til børn under 12 år.  

Advarsel

Tag ikke denne medicin, hvis du:

  • Er allergisk over for nogen af ​​indholdsstofferne som anført. Farve E110 kan forårsage allergiske reaktioner.
  • Har nyre / leverproblemer, overaktiv skjoldbruskkirtel, diabetes eller er under opsyn af din læge ved for højt blodtryk eller hjertesygdomme.
  • Tager medicin for hjerteproblemer (herunder beta-blokkere), tricykliske antidepressive (f.eks imipramin eller amitriptylin), eller inden for de seneste to uger har taget narkotika, ordineret af din læge / hospital for depression (herunder monoaminooxidasehæmmere eller MAO s).
  • Tager colestyramin, som bruges til at sænke kolesterol i blodet, eller metoclopramid eller domperidon for kvalme eller opkastning.

Hvis du er gravid eller ammer skal du tale med din læge, før du tager dette produkt.

Den maksimale daglige dosis til voksne (12 kapsler) indeholder op til 12,5g lactose.

Det er uegnet for folk med en intolerance over for mælk sukker.

Tag ikke med nogen anden paracetamol produkter indeholdende eller med nogen anden influenza, kulde eller dekongestanter produkter. 

Potentielle bivirkninger

Ingredienserne i denne medicin er normalt veltolereret i normal brug. Paracetamol sjældent forårsager nogen problemer, men allergiske reaktioner såsom hududslæt kan lejlighedsvis forekomme. Der har været meget sjældne rapporter om blodsygdomme, men disse var ikke nødvendigvis forårsaget af paracetamol. Der har været få rapporter om forhøjet blodtryk, hovedpine, svimmelhed, mavebesvær, søvnbesvær og hjertebanken forekommer med phenylephrin. Hvis du får disse eller andre usædvanlige effekter, stoppe med at tage medicinen, og fortæl din læge eller på apoteket på en gang. 

Aktive ingredienser

Hver tablet indeholder: Paracetamol 500mg, Koffein 25mg, phenylephrinhydrochlorid 5mg som aktive ingredienser.

Kapletterne indeholder også: Stivelse Pregel, majsstivelse, povidon, kaliumsorbat (E202), natriumlaurylsulfat, stearinsyre, talkum, mikrokrystallinsk cellulose, hypromellose, polyethylenglycol og Farver; Titanuim (E171), Sunset Yellow (E110) og Quinolingult (E104).

Produktinformation

Mængde 24 Tabletter
Producent Beechams
Klassifikation Apoteksforbeholdt lægemiddel (P)
Produktnummer 1378
Pakning Engelsk eller flersproget
GTIN/EAN-13 5000347065323
Bemærk: Vi tager ikke lægemidler retur. Dette skyldes, at vi som apotek skal kunne garantere og dokumentere, at lægemidlerne har været opvaret korrekt, hvilket ikke er muligt for os når produktet har været ude af apoteket.

Anmeldelser (0)

Anmeld
“Beechams Plus ”

Din mening bliver værdsat

Ved at dele din oplevelse bidrager du til at gøre det lettere og mere gennemskueligt for alle andre, at købe det rette.
Du bør derfor tage udgangspunkt i om produktet levede op til dine forventninger.

Vi sikrer dig annonymitet

For at beskytte dit privatliv tillader vi ikke personhenførbare oplysninger i produktanmeldelser, og anbefaler at du anonymiser dit navn (eks. "Thomas P.").

Beechams Plus
Send

Ofte købt sammen med

Andre så også på