Beechams Plus Citron

Mod influenza

Beechams Plus Citron

Mod influenza

10 Breve

På lager

Fragt 29kr
(2-4 hverdage)

44,95 kr

Beskrivelse

Beechams Plus Citron mod influenza lindrer smerte og behandler influenza symptomer. Den beroligende varme drik indeholder C-vitamin og andre ingredienser, der kan give effektiv lindring fra den store forkølelse og influenza symptomer. Beechams Plus Citron giver dig lindring for symptomer på forkølelse herunder hovedpine, kuldegysninger, ømhed og smerter, blokerede næser og ondt i halsen. Denne formel indeholder paracetamol, der fungerer effektivt og smertestillende og hjælper dig til at blive rask. 

Du kan se flere produkter fra Beechams her.

Produktbeskrivelse

Beechams Plus Citron mod influenza er til når du ønsker lindring fra din forkølelse og influenza symptomer med en trøstende følelse af en varm drik. Den beroligende varme drik indeholder C-vitamin og andre ingredienser der kan give effektiv lindring fra den store forkølelse og influenza symptomer. Beechams Plus Citron giver dig kortvarig lindring for symptomer på forkølelse herunder hovedpine, kuldegysninger, ømhed og smerter, blokerede næser og ondt i halsen. Denne formel indeholder paracetamol der fungerer effektivt og smertestillende og hjælper dig til at genoprette hurtigt og blive rask. 

Instruktion

Bland en pose pulver med omkring halvdelen et krus kogende vand, top op med koldt vand og tilsæt derefter sukker, hvis det ønskes (selvom produktet allerede smager meget sødeligt).

Voksne og børn på 12 år eller derover – Tag 1 brev hver 4. til 6. time. Tag ikke mere end 4 breve på 24 timer. Hvis du indtager for meget bør du straks søge lægehjælp også selvom du føler dig godt tilpas, kan du kunne være i risiko for alvorlige forsinket leverskade.

Bør ikke gives til børn.

Bivirkninger er meget sjældne, men hvis du oplever usædvanlige symptomer bør du omgående stoppe med at indtage produktet og søge lægehjælp. 

Advarsel

Du må ikke indtage produktet hvis du:

  • Er allergisk over for nogen af ​​indholdsstofferne i produktet
  • Lider af nedarvede sukker absorptionsproblemer, hver pose indeholder 4g saccharose (sukker)
  • Har nyre/leverproblemer, overaktiv skjoldbruskkirtel, diabetes, under opsyn af din læge ved for højt blodtryk eller hjertesygdom
  • Tager medicin for hjerteproblemer (herunder beta-blokkere), tricykliske antidepressive (f.eks imipramin eller amitriptylin), eller inden for de seneste to uger har taget medikamenter, ordineret af din læge/hospital for depression (herunder monoaminooxidasehæmmere eller MAOs).

Du bør konsulterer din læge eller dit apotek hvor du tager Beechams Plus Citron mod forkølelse og influenza hvis du:

Tager anden medicin især metoclopramid eller domperidon (bruges til at behandle kvalme og opkastning), colestyramin (bruges til behandling af forhøjet kolesterol), antikoagulantia (blodfortyndende fx warfarin), eller er på en lav natrium diæt, hver pose indeholder 0,12g natrium

Potentielle bivirkninger

Ingredienserne i denne medicin er normalt veltolereret i normal brug. Paracetamol sjældent forårsager nogen problemer, men allergiske reaktioner såsom hududslæt kan lejlighedsvis forekomme. Der har været meget sjældne rapporter om blodsygdomme, men disse var ikke nødvendigvis forårsaget af paracetamol. Der har været få rapporter om forhøjet blodtryk, hovedpine, svimmelhed, mavebesvær, søvnbesvær og hjertebanken forekommer med phenylephrin. Hvis du får disse eller andre usædvanlige effekter, stoppe med at tage medicinen, og fortæl din læge eller på apoteket på en gang. 

Aktive ingredienser

Beechams Plus Citron indeholder:

Paracetamol 1000mg, vitamin C (ascorbinsyre) 40mg, phenylephrinhydrochlorid 10mg

Produktinformation

Mængde 10 Breve
Producent Beechams
Produktnummer 1402
Pakning Engelsk eller flersproget
GTIN/EAN-13 5000347098123

Anmeldelser (0)

Anmeld
“Beechams Plus Citron”

Din mening bliver værdsat

Ved at dele din oplevelse bidrager du til at gøre det lettere og mere gennemskueligt for alle andre, at købe det rette.
Du bør derfor tage udgangspunkt i om produktet levede op til dine forventninger.

Vi sikrer dig annonymitet

For at beskytte dit privatliv tillader vi ikke personhenførbare oplysninger i produktanmeldelser, og anbefaler at du anonymiser dit navn (eks. "Thomas P.").

Beechams Plus Citron
Send

Ofte købt sammen med

Andre så også på